Po wizycie w Inowrocławiu, poseł Krzysztof Gawkowski oraz kandydaci z listy KKW Lewica, działacze bydgoskiej Nowej Lewicy oraz FMS spotkali się przy amfiteatrze na ulicy Mostowej w Bydgoszczy.
Spotkanie z dziennikarzami regionalnych mediów i mieszkańcami miasta otworzyła Beata Krajewska – szefowa Wojewódzkiego Sztabu Wyborczego KKW Lewica. Obecny był Jacek Warczygłowa – współprzewodniczący Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy oraz Mirosław Kozłowicz – współprzewodniczacy Rady Miejskiej Nowej Lewicy w Bydgoszczy.
Głos zabrał poseł Krzysztof Gawkowski – wicepremier i minister cyfryzacji. Z uwagą wysłuchano informacji o bezpieczeństwie cybernetycznym w Polsce na dwa tygodnie przed dniem wyborów do Parlamentu Europejskiego. Mówił o zwiększającej się liczbie ataków, np. w 2022 roku w Polsce odnotowano 40 tys. incydentów w obszarze cybernetycznym. W 2023 było ich 80 tysięcy, a szacuje się, że na koniec II kwartału tego roku będzie ich dwukrotnie więcej niż w minionym.
Rosja chce zdestabilizować sytuację w Europie przed wyborami do PE, wprowadzając dezinformację i wywołując panikę. Cyberataki będą się zdarzały. Polska stała się jednym z wektorów cybernetycznej wojny, musimy zatem wzmacniać poziom bezpieczeństwa. Służby i państwo wszystkiego nie załatwią, musi być świadomy w tym udział obywateli.
Dlatego K. Gawkowski przestrzegał przed lekceważeniem pojedynczych nawet sygnałów (np. znaleziony pendrive, który może być nośnikiem złośliwych, zainfekowanych programów). Musi rosnąć świadomość zagrożeń. Wicepremier apelował o dbałość o urządzenia służbowe, które powinny być wolne od aplikacji niosących zagrożenie atakiem na serwery urzędów czy pozyskiwaniem danych. Szczególnej troski wymaga też ochrona infrastruktury krytycznej (odpowiedzialność za stan wody, energetyki). Zapewnienie bezpieczeństwa to jeden z głównych tematów kampanii wyborczej Lewicy do Parlamentu Europejskiego. Lewica postuluje utworzenie „europejskiej wspólnej tarczy cybernetycznej” z udziałem wszystkich państw UE i przeznaczenie na szeroko pojęte bezpieczeństwo większych środków finansowych. Mówiono o tym na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej, w którym K. Gawkowski uczestniczył. W Polsce realizowany jest program „Bezpieczny samorząd”, z którego korzysta m.in. Bydgoszcz.
Piotr Kowal kojarzy Bydgoszcz z bezpieczeństwem poprzez związek z siedzibą wielu jednostek specjalistycznych NATO, z miejscem wyboru na posła K. Gawkowskiego, dziś ministra cyfryzacji i wielu kadencji poselskich Janusza Zemke – dziś eksperta od spraw obronności.
Mamy dziś świadomość, że Rosja będzie próbowała ingerować w nasze sprawy, także wyborcze poprzez ataki cybernetyczne. Żeby je odpierać potrzebne są działania w zakresie głębszej integracji działań europejskich i zadbanie o europejską niezależność w tym obszarze. Jeśli Lewica zdobędzie znaczące poparcie w wyborach do PE, to tego dopilnuje. Dlatego apelował o głos na lewicę, który nie będzie zmarnowany.
Anna Mackiewicz, druga na liście wyborczej KKW Lewica podkreśliła, że ma znaczenie jakim osobom powierzymy mandaty posłów do PE. Na liście Lewicy w Kujawsko-Pomorskiem jest 5 pań i 5 panów przygotowanych merytorycznie do pracy w PE, sprawdzonych także w samorządzie, którzy wnieśliby do PE wyjątkowe własne doświadczenie oraz realizowaliby program Lewicy – Poznaj program Lewicy - Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica (lewica2024.eu) w ramach drugiej siły politycznej w Parlamencie Europejskim – Socjaliści i Demokraci (S&D).
Dodatkowo hasło Lewicy – „Europa dla Ciebie” mogłoby brzmieć „Europa dla Kujawsko-Pomorskiego”, ale żeby tak było musimy mieć eurodeputowanych, a w przypadku naszego województwa (najmniejszego okręgu wyborczego) nie jest to takie łatwe, dlatego każdy głos się liczy, a więc po prostu, apelowała – idźmy na wybory 9 czerwca!
Zapis wideo konferencji – TUTAJ
Zobacz więcej zdjęć z albumu MONIKI POCIOT TUTAJ
opr. nim, 26 maja 2024 r.